Siirry sisältöön
Ota yhteyttä
Lue lisää
Lue lisää
Lue lisää
Lue lisää

USA:n työmarkkinaraportti 2/2026 – markkinakommentti 6.3.2026

Yhdysvaltain maatalouden ulkopuolisen sektorin työpaikkojen määrä laski helmikuussa 93 000:lla, kun ennuste oli 59 000 työpaikan lisäys. Työttömyysaste nousi helmikuussa 4,4 prosenttiin tammikuun 4,3 prosentista. Keskiansiot kasvoivat vuositasolla 3,8 %. Tuorein työmarkkinaraportti viittaa siihen, että työmarkkinatilanne on heikentynyt selvästi.

Yhdysvaltain ja Israelin hyökkäys Iraniin on aiheuttanut merkittävää myllerrystä markkinoilla, erityisesti energiamarkkinoilla. Raakaöljyn hinta on noussut 73 dollarista yli 94 dollariin tynnyriltä. Pelko kiihtyvästä inflaatiosta on nostanut pitkiä korkoja. Yhdysvaltain 10 vuoden valtiolainan korko on noussut viikossa 3,95 prosentista yli 4,16 prosenttiin.

Dollari on vahvistunut 1,18:n tasolta noin 1,1560:een. Saksan 10 vuoden korko on puolestaan noussut viikossa 2,65 prosentista 2,85 prosenttiin. Myös koronvaihtosopimusten hinnat ovat nousseet. Euroalueen markkinakorot ovat pysyneet melko vakaina, lukuun ottamatta 12 kuukauden Euriboria, joka on noussut 2,23 prosentista 2,32 prosenttiin.

Pitkien korkojen trendi jatkuu nousevana. Maltillistunut inflaationäkymä on sitä enemmän vaarassa mitä pidempään Iranin kriisi jatkuu. Raakaöljyn nopea kymmenien prosenttien nousu on selvä uhkakuva ja aiheuttaa kiihtyvää inflaatiopainetta. Hormuzin salmen sulku aiheuttaa osittaista tuotannon alasajoa, sillä öljyä ei pystytä kuljettamaan vanhaan tapaan. Ja tämä taasen kiihdyttää öljyn hinnan nousua. Samaan aikaan heikot talousluvut tukisivat Fedin koronlaskuskenaariota, mutta toisaalta kiihtyvän inflaation riski on sen kanssa ristiriidassa. Käytännössä siis pieni stagflaatiopeikko nostaa kovin varovasti päätään.

EUR/USD-valuuttaparin pitkä trendi pysyy toistaiseksi nousevana. Valuuttaparissa on nähty tavanomaista voimakkaampaa heiluntaa, mikä kuvastaa markkinoiden kasvavaa hermostuneisuutta ja epävarmuutta.

Geopoliittinen riski on selvästi kohonnut, ja pelko sodan eskaloitumisesta Lähi-idässä muodostaa todellisen uhan maltilliselle inflaatiokehitykselle.

GRAAFIT 24kk kehitys

EURUSD

Saksan 10-v korko

US 10-v korko

GRAAFI

US non farm payrolls 2021-2026